Rozbito 19 osobową grupę przestępczą – działali w niej celnicy i pogranicznicy

3 października 2014

Rozbito 19 osobową grupę przestępczą, w której działało czterech obywateli Ukrainy oraz piętnastu Polaków, w tym dwóch celników oraz dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG z Przemyśla i Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej.

Zatrzymane osoby podejrzane są m.in.:o przemyt przez granicę polsko – ukraińską papierosów i alkoholu, kradzionych luksusowych pojazdów, a funkcjonariusze o umożliwienie tego procederu. Wobec 15 osób na wniosek Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W rozpracowywaniu grupy przestępczej, które trwało przez kilka miesięcy brało udział 134 funkcjonariuszy, którzy jednocześnie działali w czterech województwach : podkarpackim, śląskim, wielkopolskim i kujawsko – pomorskim.

Przeszukano mieszkania i samochody podejrzanych, zabezpieczono bogaty materiał dowodowy, w szczególności pochodzący z kradzieży na terenie Niemiec samochód marki Land Rover o wartości 400 tys. zł, a także dokumenty świadczące o przestępstwie oraz znaczne środki finansowe.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę oraz samochody zatrzymanych. Funkcjonariuszom działającym w tej grupie grozi do 10 lat pozbawienia wolności. W trakcie postępowania karnego są oni zawieszeni w czynnościach służbowych, a wyrok skazujący będzie oznaczał zwolnienie ich ze służby.