Rektor PWSW: uczelnia ukarze ukraińskich studentów za zdjęcie z flagą banderowską

20 grudnia 2014

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu ukarze ukraińskich studentów, którzy sfotografowali się z banderowską flagą.

W październiku, 6 ukraińskich studentów PWSW sfotografowało się z banderowską flagą, a zdjęcie po umieszczeniu w internecie spowodowało lawinę oburzeń. Jak poinformował nas rektor uczelni dr hab. Krzysztof Knapik został złożony wniosek do rzecznika dyscyplinarnego aby ukarać ich naganą z ostrzeżeniem. Komisja dyscyplinarna badając sprawę podejmie decyzję, która powinna być znana w pierwszych dniach lutego. Komisja może przyjął proponowaną karę lub też zadecydować o innym jej wymiarze.

Na przemyskiej PWSW studiuje 250 ukraińskich studentów, szkoła chce być łącznikiem Polski i Ukrainy, jednak przez ten incydent ucierpiał jej wizerunek. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że kilka dni temu ktoś, kto znalazł w internecie kolejne zdjęcie młodych ludzi z banderowską flagą, zrobione w jakimś parku, nie wiedząc kim oni są ani nawet, gdzie to zdjęcie zostało zrobione, natychmiast przysłał je do uczelni, oskarżając ją o przyjmowanie banderowców i żądając wydalenie tych osób. Po szybkim sprawdzeniu przez szkołę okazało się, że ci ludzie nie są jej studentami.

W sprawie ukraińskich studentów wciąż toczy się postępowanie w prokuraturze.

Anna Fortuna