Przewoził przemycane papierosy o wartości na ponad 140 tysięcy złoty

24 sierpnia 2017

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie prowadząc kontrole drogowe ujawnili w dwóch pojazdach towary akcyzowe pochodzące z przemytu o łącznej wartości ponad 140 tysięcy złotych.

W dniu 15 sierpnia, na autostradzie A4 w rejonie MOP Łańcut strażnicy graniczni z Lubaczowa zatrzymali do kontroli drogowej, samochód marki Ford. Pojazdem podróżował 30 – letni mieszkaniec okolic Krakowa, który twierdził, że wraca do domu z długiego weekendu spędzonego na Podkarpaciu. W jego samochodzie pogranicznicy ujawnili 1 160 paczek papierosów pochodzących z przemytu o wartości 16 tys. złotych oraz 15,5 l alkoholu również bez polskich skarbowych znaków akcyzy o wartości 530 zł. Mężczyzna twierdził , że cały towar przeznaczony jest do jego prywatnego użytku. Funkcjonariusze zabezpieczyli papierosy i alkohol a 30 – latek odpowie za popełnienie przestępstwa karno – skarbowego.

Dzień później, funkcjonariusze z PSG w Lubaczowie współdziałając z funkcjonariuszami z PSG z Horyńca – Zdroju w okolicach Tomaszowa Lubelskiego skontrolowali samochód marki Volkswagen Sharan. W pojeździe znaleziono 9 150 paczek papierosów o wartości 125 tys. złotych. Pojazdem podróżowało dwóch obywateli Ukrainy – mieszkańców Lwowa w wieku 28 i 41 – lat. Mężczyźni prawdopodobnie planowali wywieźć towar w głąb Polski i tam sprzedać go z dużym zyskiem. Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa karnego – skarbowego, a także otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę z jednoczesnym zakazem wjazdu do wszystkich państw strefy Schengen przez okres 5 lat.

Obie sprawy prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Lubaczowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Lubelskim oraz Prokuratury Rejonowej w Łańcucie.

Fot. Straż Graniczna