Przewoził kapsułki z wyciągiem z chronionego pławikonika

24 sierpnia 2018

Obywatel Polski próbował przewieźć przez granicę 200 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika.

Na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze KAS kontrolując wjeżdżający do Polski samochód osobowy marki volkswagen wykryli 200 szt. kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, pławikonika. Przewoził je w swym bagażu 50- letni obywatel Polski. Mężczyzna nie zgłosił  ich do kontroli. Nie posiadał także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby legalnie przewieźć kapsułki przez granicę.

Służba Celno- Skarbowa wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.