Przemyślanka, harcmistrzyni, poetka. Spotkanie z artystką na Przystanku Poezja

27 lutego 2017

W dniu 23 lutego w Klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbył się kolejny „Przystanek Poezja”. Gościem jubileuszowego, bo już czterdziestego poetyckiego spotkania była Janina Fida-Kuszpit.

Janina Fida-Kuszpit jest rodowitą przemyślanką, harcmistrzynią, instruktorem seniorem przy Komendzie Hufca ZHP im. Orląt Przemyskich. Przez wiele lat pracowała w NBP. Od przejścia na emeryturę w 1981 r. swój czas poświęca pracy społecznej. Pisać zaczęła jeszcze w szkole w 1948 r., potem zajęta pracą i wychowywaniem dzieci miała przerwę aż do 2000 roku.

Działalność w ZHP zainspirowała ją do pisania wierszy i piosenek harcerskich. Tematyka jej wierszy jest bardzo różnorodna, najczęściej są to bardzo osobiste wiersze wspomnieniowe, ale też niektóre odnoszą się do teraźniejszości ukazując dzisiejszy świat. Dzieli się w nich swoim doświadczeniem i życiową mądrością. Czasami w prostych i szczerych słowach opisuje sprawy codzienne, są to wiersze: o szczęściu, tęsknocie, przemijaniu życia, czasami pełne melancholii, emocji i wzruszeń, są też wśród nich drobne, wesołe wierszyki dotyczące np. kontaktu z przyrodą. W wielu utworach znajdziemy również motywy religijne. Najwięcej wierszy autorka poświęciła jednak środowisku harcerskiemu, w których nawołuje do odnowy duchowej i szacunku do podstawowych wartości ludzkich.

Centrum Kulturalne własnym nakładem przygotowało tomik wierszy, który wraz z autografem autorki otrzymał każdy uczestnik wieczoru. Wybór wierszy zatytułowano „Moje istnienie”, a poprzedza go motto pani Janiny „Poezja to radość pisania, dzielenia się słowem i emocjami z drugim człowiekiem”.

Poetka zaprezentowała kilkanaście utworów z tego tomiku. Jej poezję recytowała również młodzież z Grupy Teatralnej Garderoba z Centrum Kulturalnego, przygotowana przez panią Barbarę Płocicę. Do udziału w Przystanku zaproszono także dwie młode utalentowane artystki z działającego w CK Studia Piosenki AGA – Paulinę Żurawska i Aleksandrę Dańko. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy kilka utworów, które opracowała Agnieszka Marcińczak.

Organizowany cykliczne od 18 lat „Przystanek Poezja” promuje twórczość poetycką wybranego poety, który kilkakrotnie uczestniczył w organizowanym co roku przez Centrum Kulturalne „Dorocznym Spotkaniu Poetów”. Wieczór autorski przybliża sylwetkę poety oraz jego dotychczasowe dokonania.