Przemyślanin po raz drugi będzie sędzią na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

30 października 2018

Tomasz Bandrowicz, to nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym Nr 1 w Przemyślu. Jest również trenerem bocce i badmintona w Klubie Gladiator, który funkcjonuje przy w/w Ośrodku.

W tym tygodniu dostał informację z głównej siedziby Olimpiad Specjalnych w Waszyngtonie, dotyczącą powołania na stanowisko międzynarodowego sędziego bocce na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w marcu 2019 roku odbędą się w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jest to największa na świecie impreza sportowa, w której rywalizują sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną (odpowiednik Igrzysk Olimpijskich dla zawodowych sportowców). W tej edycji zawodów wystąpi 7000 zawodników ze 170 krajów z całego świata. Kadra Polski będzie liczyć 64 zawodników, którzy wystąpią w 17 dyscyplinach sportowych.

Należy dodać, że jest to już drugie jego powołanie na imprezę tej rangi, bowiem w 2015 roku był sędzią bocce na zawodach, które odbyły się w Los Angeles. Cała przygoda z bocce zaczęła się w 2006 roku, kiedy ta dyscyplina sportu zawitała do Polski. W Warszawie odbyło szkolenie dla zainteresowanych trenerów, w których pan Tomek wziął udział. To był moment, kiedy zaangażował się w jej rozwój w Polsce oraz w Przemyślu. Ponadto na bieżąco bierze czynny udział w edytowaniu przepisów, które obowiązują na świecie. Część z jego propozycji została uwzględniona i wprowadzona w życie w międzynarodowych przepisach Olimpiad Specjalnych. Jego praca i zaangażowanie zostały docenione już kilka lat temu, kiedy objął stanowisko asystenta koordynatora bocce Olimpiad Specjalnych na region Europa/Euroazja, które sprawuje do dnia dzisiejszego.

Czym jest bocce? To gra rekreacyjna nie wymagająca specjalnych warunków fizycznych od trenujących. Polega na toczeniu kul do celu, którym jest mała kuleczka wielkości piłeczki pingpongowej. Na równym poziomie mogą rywalizować ze sobą zarówno osoby sprawne jak i te na wózkach inwalidzkich. Gra wymaga celności, dobrego czucia odległości i zaplanowania odpowiedniej taktyki. Każdy z graczy ma po 4 kule, które musi odpowiednio wyrzucić, aby zdobyć punkty. Gladiatorzy na co dzień trenują w hali POSiR w Przemyślu, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji mogą przechowywać swoje wykładziny do gry oraz bandy. Boisko do gry to dywan o wymiarach 4m x 19m ograniczony drewnianymi bandami.

Jego zawodnicy mogą się pochwalić licznymi złotymi medalami z zawodów rangi ogólnopolskiej.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych swoją osobą promują m.in. Michael Phelps (multimedalista w pływaniu), Dikembe Mutombo (NBA), Andre Drummond (NBA), Cafu (piłka nożna), Didier Drogba (piłka nożna), Nadia Komaneci (gimnastyka), Robert Lewandowski (piłka nożna), Sebastian Świderski (siatkówka).