Przemyślanie upamiętnili 78. rocznicę deportacji Polaków na Sybir [Galeria zdjęć]

14/02/2018
776 Views

W dniu 10 lutego minęła 78 rocznica pierwszej deportacji Polaków na Sybir. W Przemyślu obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się w minioną niedzielę.

10 lutego 1940 r., z rampy na Bakończycach wyruszyły pierwsze wagony wywożące na Sybir mieszkańców Przemyśla i okolicznych wiosek. Szacuje się, że masowa deportacja objęła około 1 mln 700 tys. Polaków.

W Przemyślu uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się w minioną niedzielę i rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Św. Trójcy. Podczas nabożeństwa nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Władysława Bukowińskiego – „apostoła Kazachstanu”, który od tego dnia jest patronem przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Ksiądz Władysław Bukowiński był więźniem sowieckich łagrów. Został on zaliczony do grona błogosławionych 11 września ubiegłego roku w Karagandzie – mieście, w którym w czasach Związku Radzieckiego pełnił swoją posługę i w którym został pochowany.

Po mszy świętej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed tablicą pamięci znajdującą się w arkadii kościoła pw. Św. Trójcy.

Główna część niedzielnych uroczystości jak co roku miała miejsce na rampie kolejowej znajdującej się na przemyskich Bakończycach.

W imieniu zarządu Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu i nieobecnej jego p. prezes Stanisławy Żak odczytano kilka słów – (…) To wszystko zdarzyło się ludziom, którzy niczym nikomu nie zawinili. Byli zwykłymi ludźmi, byli Polakami i to była jedyna ich wina. Historia udowodniła, a szczególnie teraz, po wielu latach, że nie możemy tego przemilczeć. Trzeba o tym mówić, głośno i wyraźnie. Mimo że minęło 78 lat, z nami są dziś świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Dzisiejsi Sybiracy to dzieci Sybiru, które przeżyły dzięki trosce, wyrzeczeniom i ponad ludzkiej opiece rodziców.
Wszyscy tu zebrani dajecie świadectwo, że dla was pamięć historyczna jest bardzo ważna i bardzo wam dziękuję za tą patriotyczną postawę (…) Tak naprawdę nie ma takich ewidencji, które powiedziałyby nam ile osób zmarło w tej gehennie drogi na Sybir, czy do Kazachstanu. Do dziś nie wiemy ilu naszych rodaków zostało tam pochowanych, a ilu stamtąd wyjechało… Sybiracy przemyscy to opisali. Opisała to pani Matylda Rysak, śp. Prezes Związku Sybiraków III RP. Swoją drogę opisał także obecny tutaj pan Stanisław Lula, który jako młody chłopiec został wywieziony z pobliskich Pikulic. Ale takich świadectw jest mało i myślę, że nasze państwo, rząd i samorząd muszą zrobić wszystko, żeby te przeżycia jeszcze żyjących Sybiraków, czy ich dzieci utrwalać. – powiedział poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz.

Organizatorami uroczystości byli: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Związek Strzelecki „Strzelec”.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
969 views
Wiadomości
969 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1948 views
Przemyśl
1948 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1265 views
Przemyśl - okolice
1265 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…