Przemyśl uczcił 77. rocznicę napaści sowietów na Polskę

19 września 2016

W minioną sobotę, w Przemyślu odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz z Dniem Sybiraka.

O godzinie 6. nad ranem 17 września 1939 r. Rosjanie zaatakowali nasz kraj. Dwie godziny wcześniej Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach. Sowieci w wyniku ataku zajęli część terytorium państwa polskiego o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez 13 milionów ludności. Bardzo szybko też rozpoczęli masowe represje wobec Polaków, masowe wywózki na Syberię, objęły, według różnych szacunków, od 550 tysięcy do blisko półtora miliona Polaków.

15 tysięcy polskich oficerów wywieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD, a ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”.

Sobotnie uroczystości w Przemyślu upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się przy pomniku poświęconym Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia.

Trzy daty we współczesnej historii Polski są mocno ze sobą związane, rok 1920, 1940 i rok 2010. W lesie katyńskim w 1940 r. zostało dokonane przez Rosję Sowiecką ludobójstwo na polskich jeńcach wojennych. Było ich ponad 30 tys. To właśnie oni 20 lat wcześniej, w 1920 r. w bitwie warszawskiej odparli najazd bolszewików i odzyskali niepodległą Ojczyznę. W roku 2010 prezydent RP Lech Kaczyński wyruszył do Katynia z liczną delegacją państwową by uczcić, oddać honory i cześć tym właśnie pomordowanym naszym rodakom – zginęli wszyscy. Pamięć jest dla nasz najważniejsza ponieważ jest to pozostałość jaką nam nasi poprzednicy zostawili byśmy pracowali nad przyszłością Polski. Pomnik, przed którym stoimy jest jednym z elementów naszej narodowej pamięci. Przychodzi najwyższy czas żebyśmy tutaj w Przemyślu przymierzyli się i postawili pomnik, który będzie poświęcony, tym którzy zginęli w drodze do Smoleńska – mówił podczas uroczystości w Przemyślu marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński – Prawda zawsze zwycięży choć czasem na jej zwycięstwo trzeba długo czekać. Tylko prawda może zapewnić nam życie w pokoju, może trwale budować stosunki międzynarodowe, może zapewnić bezpieczeństwo i może pozwolić nam myśleć pozytywnie o przyszłości.

Anna Fortuna

no images were found