Przemyśl uczcił 73. rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego [Galeria zdjęć]

3 sierpnia 2017

Przemyślanie uczcili 73. rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
W dniu 1 sierpnia, Młodzież Wszechpolska Koło Przemyśl wraz z członkami Patriotycznego Przemyśla pod Pomnikiem w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej obok Muzeum Narodowego Ziemi Polskiej zapalili znicze oddając hołd bohaterom walczącym w Powstaniu Warszawskim.
O godz. 17 podobnie jak w innych miastach Polski w Przemyślu zabrzmiały syreny alarmowe. W ten sposób uczczono 73. rocznicę rozpoczęcia powstania i oddano hołd jego ofiarom. Tuż po alarmie przy pomniku Orląt Przemyskich Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Przemyskiej zorganizował uroczysty apel.
1 sierpnia, to dzień szczególny – upamiętnienie tych, którzy odeszli walcząc o wolną Polskę, tych którzy uważali, że jest to ich najważniejszy obowiązek. Warto czy nie warto, czy trzeba było – oni nad tym nie zastanawiali się, byli wychowywani do tego, że walczyć o Polskę trzeba zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja. 1 sierpnia to święto upamiętniające rocznicę Powstania Warszawskiego, wielkiego patriotycznego zrywu polskiego narodu, ale i wielkiej traumy i tragedii. W konsekwencji ta klęska okazała się zwycięstwem narodu, bo dzisiaj o nich mówimy, czcimy ich, dziś możemy mówić w języku polskim, to ich zasługa, zasługa tych którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, tych którzy tworzyli Armię Krajową i inne organizacje bojowe II wojny światowej – powiedział wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

fot. Anna Fortuna

no images were found