Przemyśl świętował 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [Galeria zdjęć]

11 listopada 2016

Główne uroczystości związane z 98. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła w Przemyślu msza święta w Archikatedrze, w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, Salezjańskiej Orkiestry Dętej i chóru „Magnificat”. Po nabożeństwie złożono kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowski Józefowi Piłsudskiemu.

Dalsza część obchodów związanych z Dniem 11 listopada miała miejsce przy pomniku Orląt Przemyskich. Tam odczytano apel pamięci, wykonano salwę honorową, a także złożono kwiaty.

Wystąpienia okolicznościowe rozpoczął poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz odczytując list marszałka Marka Kuchcińskiego skierowany do prezydenta Przemyśla. 11 listopada, to bez wątpienia jedna z największych dat w dziejach naszego narodu. Przed 98 laty odrodziła się Polska niepodległa. Z satysfakcją i dumą powracamy do tamtych wydarzeń jak do korzeni naszej tożsamości. Jednocześnie składamy należny hołd wszystkim, których poświęcenie i miłość do Ojczyzny stworzyły podstawy naszej niezależności. Odrodzona Rzeczpospolita była wielkim sukcesem. Wytrwała praca, energia, wiedza, talenty, obywatelska odpowiedzialność milionów Polaków dały imponujące efekty. Czujemy się odpowiedzialnymi spadkobiercami tego ofiarnego wysiłku. Dzisiaj możemy cieszyć się świadomością, że jesteśmy u siebie – napisał marszałek Kuchciński.

Poseł Marek Rząsa mówił o wspólnych ideałach wielu pokoleń, to Polska zasobna, demokratyczna, bezpieczna, szukająca blisko swego sąsiedztwa przyjaciół,Polska przyjazna, tolerancyjna, mądrze zarządzana, zawsze dążąca ku nowoczesności. Polacy kiedy razem, zgodnie szli ku temu celowi osiągali go, niestety na bardzo krótki okres. Pokolenie XIX i XX w, które później tworzyło II Rzeczpospolitą cieszyło się tą wolnością zaledwie dwadzieścia lat, ale w ciągu tych lat dokonali rzeczy niezwykłej, odbudowali państwowość i jej wszystkie instytucje. Historia jest nauczycielką życia, pamiętajmy o tym zwłaszcza dzisiaj.

Naród i państwo, to dziś dwa najważniejsze słowa. Państwo, w którym żyjemy, państwo oparte na tradycji chrześcijańskiej trzyma się bardzo dobrze i to także u nas w Przemyślu. Żyjemy w państwie, które chce być solidarne, które chce być przyjazne swoim obywatelom, ale także czyni to co najważniejsze, to jest troska o bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Uczestniczymy w tym procesie i mamy prawo jako naród oczekiwać od państwa, od jego instytucji wzmacniania ich, wojska, roli samorządu i troski o każdego obywatela. I to czynimy. Czynimy manifestując dzisiaj tu w Przemyślu, w miejscu gdzie stoi pomnik poświęcony tym, którzy także o polskość Przemyśla walczyli, którzy oddali swoje młode życie. Wymiar dzisiejszego patriotyzmu, to także kultura słowa, znajomość sztuki i literatury, to poprawność wysławiania się, dobre oceny w szkole, ale to także dbałość o flagę narodową, hymn, orła. Nad Przemyślem górują dwa symbole krzyż i biało-czerwona. Nie zawsze tak było więc szanujmy te symbole, niech będą zawsze dla nas wyznacznikiem i zawsze gdziekolwiek będziemy dawajmy o nich świadectwo – powiedział włodarz miasta Robert Choma.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które przygotowało także na ten dzień kotyliony.

Anna Fortuna

no images were found