Przemyśl odwiedziła delegacja nauczycieli z Afryki

W miniony czwartek, nauczyciele ze szkoły dla dzieci głuchych i niepełnosprawnych intelektualnie w Republice Południowej Afryki , którzy przyjechali z wizytą do SOSW nr 2 w Przemyślu, w przemyskim magistracie spotkali się z Dariuszem Łapą sekretarzem miasta, Elżbietą Tarnawską naczelnikiem Wydziału Edukacji i również z tego wydziału Renatą Kochanowicz.

Południowoafrykańscy nauczyciele przybyli do Przemyśla na zaproszenie Zbigniewa Beresteckiego, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.
Inicjatywa rozpoczęła się dwa lata temu. Ta wymiana, to nie jest tylko wymiana towarzyska, krajoznawcza, ale przede wszystkim edukacyjna. Możemy zapytać – co my możemy znaleźć w Republice Południowej Afryki? jakie wzory edukacyjne? Wbrew pozorom RPA ma bardzo dobrze postawioną edukację dla dzieci niesłyszących i dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Nasi nauczyciele, którzy tam byli zobaczyli zupełnie inne, nowe podejście do znanych nam metod. Ta współpraca nabiera coraz szybszych kroków. Naszym marzeniem jest żeby wymienić się jeszcze dziećmi – żeby niesłyszące afrykańskie dzieci przyjechały do nas, a nasze dzieci pojechały do Durbanu w Port Shepstone. Problemem jest tutaj zgromadzenie środków na przelot – mówi Zbigniew Berestecki.


Południowoafrykańscy pedagodzy w ciągu pięciu dni uczestniczyć będą w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach z wychowankami i pracownikami SOSW nr 2, podczas których będą mieli możliwość wymienić się doświadczeniami, porównać rozwiązania i stosowane przez przemyskich nauczycieli sposoby komunikacji z dziećmi niesłyszącymi. Zwiedzą także Przemyśl, Łańcut i Kraków.


Szkoła, z której przyjechali afrykańscy nauczyciele podzielona jest na dwa sektory: dla dzieci niesłyszących i dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W obu placówkach uczy się łącznie 367 uczniów. Klasy liczą od 10-17 uczniów. Dzieci niesłyszące uczone są jedynie za pomocą języka migowego.

Anna Fortuna