Przemyśl będzie świętował Dzień Świętego Patryka

12 marca 2018

17 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. W tym roku do świętowania przyłączy się także Przemyśl.

Dzień Świętego Patryka to globalne święto irlandzkiej kultury, dziedzictwa, kreatywności i otwartości na świat. Najbardziej charakterystyczne symbole obchodów tego Dnia, to muzyka i taniec irlandzki, a także kolorowe parady, które w tym dniu odbywają się nie tylko w Irlandii, lecz również w wielu innych zakątkach świata.
Również w Polsce z każdym rokiem przybywa rozmaitych wydarzeń i uroczystości związanych z radosnym świętem Irlandczyków.

W ubiegłym roku, w ramach Festiwalu Świętego Patryka w naszym kraju odbyło się ponad 120 imprez, a w trzynastu polskich miastach na cześć Św. Partyka podświetlone zostały 23 obiekty, m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, poznański Ratusz, wrocławska Hala Stulecia, krakowska Kładkę Ojca Bernatka, katowicki Spodek.
W tym roku także Przemyśl włączy się w świętowanie polsko-irlandzkiej przyjaźni. Na początek podświetlony zostanie na zielono budynek Urzędu Miasta Przemyśla, Zamek Kazimierzowski oraz most Brama Przemyska.

Jednocześnie władze miasta zachęcają mieszkańców miasta, lokalnych przedsiębiorców i restauratorów do włączenia się do wspólnej zabawy. Pomysłów na uczczenie pamięci o Świętym Patryku może być wiele. Najprostszym z nich może być na przykład zielony akcent na ubraniu (trójlistna, soczyście zielona koniczynka jest jednym z symboli Irlandii). Restauratorzy mogliby zorganizować w swoich lokalach dzień lub wieczór irlandzki.