Przemyśl Bears zagrają na zapleczu futbolowej elity

27 listopada 2018

W LFA2, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w 2019 roku po raz pierwszy w historii zagrają Przemyśl Bears. Niedźwiedzie trafiły do grupy wschodniej.

17 listopada we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów występujących w LFA, na którym podsumowano tegoroczne rozgrywki i dyskutowano nad dalszymi planami rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Zatwierdzony został już również wygląd przyszłorocznych rozgrywek elity, czyli LFA1 oraz jej zaplecza – LFA2.

Przemyśl Bears w tym roku powrócili na futbolową mapę Polski po dwuletniej przerwie. Klub, który ma w swoim dorobku dwa medale rozgrywek ośmioosobowych (srebro w 2013 i brąz w 2014 roku), w tym sezonie prezentował się w Lidze Rozwojowej LFA9 dla zespołów składających się z dziewięciu graczy. Choć na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że tegoroczna kampania okazała się dla Niedźwiedzi całkowicie stracona (przegrali wszystkie cztery spotkania), rzeczywistość jest zupełnie inna. W Przemyślu sprawdzili się pod względem organizacyjnym oraz sportowym i zarażają pasją do futbolu kolejnych chętnych. Mimo braku choćby jednego zwycięstwa, wszystkie mecze Bears kończyły się niewielką różnicą punktów. Wystarczy tylko wspomnieć, że w fazie grupowej zespół ten mierzył się dwukrotnie z późniejszym mistrzem ligi – rezerwami Kraków Kings. Przemyskie Niedźwiedzie najpierw uległy Królom na wyjeździe 27:34, a w rewanżu przed własną publicznością zaserwowali fantastyczne widowisko, zakończone rezultatem 42:44. Po tegorocznych rozgrywkach w klubie uznano, że pora na kolejny krok w kierunku rozwoju futbolu amerykańskiego w Przemyślu i po raz pierwszy w historii Bears przystąpią do rywalizacji w tradycyjnej, jedenastoosobowej odmianie tego sportu.

LFA2 podobnie jak w tym roku podzielona będzie na dwie grupy. Ekipa z Przemyśla na wschodzie rozegra w sezonie zasadniczym po dwa mecze z Tytanami Lublin, Silesia Rebels oraz derby podkarpacia z Rzeszów Rockets. Dwie najlepsze drużyny w obu grupach awansują do półfinałów. W grupie zachodniej znaleźli się Angels Toruń, Białe Lwy Gdańsk, Jaguars Kąty Wrocławskie i Miners Wałbrzych.

Przyszłoroczny sezon LFA2 wystartuje 8 czerwca 2019 roku. Szczegółowy terminarz zostanie podany w najbliższych miesiącach. Mecze w ramach LFA będzie można już niebawem oglądać nie tylko za pośrednictwem internetowych transmisji, ale również na „szklanym ekranie” na kanale 250 telewizji kablowej Vectra. Sezon futbolowy ruszy natomiast 23 marca, kiedy to do gry przystąpią drużyny z najwyższej ligi – LFA1. Aktualnym mistrzem Polski są futboliści Lowlanders Białystok, którzy 21 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu na oczach niemal pięciu tysięcy kibiców sensacyjnie pokonali obrońców tytułu – Panthers Wrocław 14:13.