Blokady na przejściach granicznych z Ukrainą

26 listopada 2018

W dniu 25 listopada, na wszystkich przejściach granicznych województwa Podkarpackiego: Korczowa – Krakowiec, Budomierz – Hruszew, Medyka – Szeginie i Krościenko – Smolnica nastąpiło wstrzymanie odpraw granicznych ze względu na trwające po ukraińskiej stronie blokady dróg dojazdowych. Drogi dojazdowe zablokowali ukraińscy kierowcy, którzy protestują przeciwko zmianom przepisów celno-skarbowych na Ukrainie.

Protest związany jest z zaostrzeniem zasad wwozu na Ukrainę samochodów zarejestrowanych w krajach trzecich. Do tej pory Ukraińcy kupowali używane pojazdy za granicą, rejestrowali je jako współwłaściciele z obywatelami tych państw, co pozwalało im później na korzystanie z nich u siebie. Nie płacili przy tym cła.

Wraz z nowym prawem, opłata akcyzowa będzie obliczana na podstawie stawki bazowej (50-150euro) oraz będzie zależała od objętości silnika i wieku pojazdu.

Dziś rano udrożnione zostało przejście graniczne Krościenko-Smolnica. Aktualnie, bez zakłóceń prowadzona jest odprawa graniczna ruchu pieszego na przejściu granicznym Medyka-Szeginie oraz podróżnych korzystających z międzynarodowej komunikacji kolejowej (przejście graniczne Przemyśl-Mościska).