Przemyskie CK zaprasza na wystawę pokonkursową VIII Karpackiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży

25 czerwca 2015

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na wystawę pokonkursową VIII Karpackiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży (Polska – Rumunia – Słowacja – Ukraina – Węgry). Wystawę można oglądać od 27 czerwca do 31 lipca. Wernisaż 27 czerwca o godzinie 11:00 w Galerii 12.

W dniu 27 czerwca Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbędzie się rozstrzygnięcie VIII Międzynarodowego Karpackiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. W tym dniu odwiedzą naszą instytucję dzieci i młodzież z Polski, Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Każda edycja konkursu organizowana jest przez inne państwo, w tym roku organizatorem jest Polska. Zadaniem uczestników jest przedstawienie piękna swego regionu, tradycji, życia ludzi i ich pragnień.

Jest to jedyny w swoim rodzaju konkurs, który łączy młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Słowacji. Klasyczne grafiki jak druk wypukły, druk wklęsły czy inne alternatywne techniki, na szeroką skalę odzwierciedlają emocjonalny i rzeczywisty świat uczestników.

Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży jest wynikiem zapoczątkowanego w 2001 r. międzynarodowego projektu konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży „Wczoraj – Dziś – Jutro”. Jego głównym pomysłodawcą i organizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu, które nawiązało wówczas współpracę z Vihorlatskim Osvetowym Strdeiskiem w Humennem (Słowacja), Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie (Ukraina) oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Egerze (Węgry). Dzięki porozumieniu z tymi ośrodkami konkurs organizowany jest co dwa lata w innym kraju, a wystawa pokonkursowa prezentowana jest w każdym z uczestniczących w projekcie kraju.