Przemyski trener bocce sędzią na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

17 września 2014

Przemyski trener bocce ( UKS Gladiator ) otrzymał nominację na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Los Angeles w 2015 roku.

Tomasz Bandrowicz, bo o nim mowa, nauczyciel wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Przemyślu dostąpił tego zaszczytu aby wziąć czynny udział, jako sędzia w tych prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych. Jest to najwyższa rangą impreza sportowa na świecie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Został wybrany spośród setek zgłoszeń z całego świata jakie wpłynęły do organizatora igrzysk. To właśnie dzięki niemu w 2006 roku bocce zawitało do Przemyśla. Przez wszystkie kolejne lata podnosił swoje kwalifikacje jako trener i sędzia bocce poprzez uczestniczenie w licznych szkoleniach ogólnopolskich jak i europejskich jak np. w 2009 roku we Włoszech – państwa skąd bocce się wywodzi i gdzie jest bardzo popularne.Przez te lata (od 2006 roku), wraz z grupą nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Przemyślu udało się zorganizować już siedem (7) imprez bocce o randze wojewódzkiej. Przemyśl stał się stolicą bocce na podkarpaciu. Pan Tomasz jest również autorem jedynego jak do tej pory międzynarodowego filmu szkoleniowego dla trenerów bocce. Już dwukrotnie dostawał powołanie na zawody ogólnopolskie jako delegat techniczny.

Cała ta praca i własny wkład włożony, w tą mało jeszcze znaną dyscyplinę w Polsce, został doceniony przez organizatorów Światowych Igrzysk w Los Angeles a wynikiem tego jest powołanie na stanowisko sędziego bocce.

Co to jest bocce?

Pewnie mało kto wie, że bocce to drugi pod względem popularności sport rekreacyjny na świecie.
Bocce (czyt. bocze) w języku włoskim oznacza kule, toczenie. Bocce to bardzo popularna dyscyplina sportu w krajach zachodnich takich jak Włochy, Portugalia, San Marino czy Irlandia. Jest to sport, dla każdego – małych dzieci jak również osób starszych. Na równym poziomie mogą rywalizować ze sobą osoby niepełnosprawne razem z osobami w pełni sprawnymi. Jest to znakomity sposób na spędzanie czasu wolnego a jednocześnie sport ten zawiera w sobie elementy rywalizacji i współzawodnictwa. Bocce wymaga od zawodnika koncentracji, celności i wyczucia rzutu oraz zmusza ciało podczas gry do wielu skłonów, przysiadów czy wędrówek po boisku.
Gra jest niezmiernie prosta. Zawodnicy mają do dyspozycji po 4 kule w odmiennych kolorach. Natomiast celem gry jest mała biała kulka zwana palliną. Wygrywa ta osoba, która po ostatnim rzucie posiada jedną lub więcej swoich kul bliżej palliny. W czasie gry można wybijać kule przeciwnika jak
i przesuwać pallinę po boisku poprzez rzucenie w nią swoją kulą. Wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 12 punktów.

Wszystkich chętnych, którzy chcieli by bardziej wgłębić się w przepisy i tajniki gry bocce zapraszamy na Podkarpackie Turnieje, które co roku na przełomie maja i czerwca odbywają się w hali POSiR
w Przemyślu.