Przemyska policja ostrzega! Do „wnuczków i „policjantów” dołączył „hydraulik”

9 listopada 2016

Informacje o przestępstwach dokonywanych metodą „na wnuczka” czy też „na policjanta” uczuliły wiele osób, zwłaszcza starszych.

Na terenie powiatu przemyskiego miały miejsce próby dokonania tego typu przestępstw, jednak na szczęście seniorzy wykazali się czujnością i ostrożnością. Policja przypomina jednak o tym, że przestępcy modyfikują znane już metody oszustw i tak pojawiła się m.in. metoda „na hydraulika”. Oszuści podają się za pracowników administracji, działają na osiedlach mieszkaniowych, wybierają za cel głównie osoby starsze, mieszkające samotnie. W rozmowie podają się za hydraulików, przysłanych przez administrację osiedla w związku z awarią instalacji wodociągowej albo potrzebą wykonania prac remontowo-konserwatorskich .

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają!

Należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.• Nie wpuszczać bez potrzeby obcych osób do domu.
• Nie przechowywać większych sum w jednym miejscu, w skrytkach łatwych do odkrycia przez oszustów.
• Należy zawsze sprawdzić, czy krewni, o których mówią oszuści, rzeczywiście potrzebują pieniędzy.
• Warto pamiętać, iż pracownicy instytucji państwowych winni okazać identyfikator służbowy, potwierdzający dane osoby podającej się za pracownika danej instytucji.
• Należy zawsze żądać okazania identyfikatora lub legitymacji i w razie wątpliwości potwierdzić telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.• Podczas wizyty obcych zapewnić obecność sąsiada lub innej zaufanej osoby. • Nie wolno przekazywać obcym danych dotyczących kart bankowych ani samych kart.

W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej należy powiadomić policję, dzwoniąc na numery 997 i 112 (z telefonów komórkowych).

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta, funkcjonariusza CBŚ – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jak najszybciej o tym zdarzeniu poinformujmy Policję! Dla większej ostrożności wskazany jest kontakt osobisty z najbliższą jednostką.