Przemyska czwartkowa uczta teatralna z udziałem wybitnych aktorów

12 kwietnia 2015

Czwartkowa uczta teatralna w dwóch odsłonach na deskach sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego zgromadziła znanych artystów. W ich wykonaniu przemyska publiczność obejrzała spektakl „Saksofon” oraz „Obłoczni, czyli sen Chopina”.

Od pewnego czasu prezentujemy państwu wydarzenia wyjątkowe, wybitne. Wśród komercjalizacji i niestety też czasem takiej bardzo prozaicznej rozrywki chcemy prezentować, to co najistotniejsze i najważniejsze mówiła dyrektor przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska podczas czwartkowej uczty teatralnej. Tym razem na deskach sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego wystawiono dwie sztuki „Saksofon” i „Obłocznik, czyli sen Chopina”.

W pierwszej odsłonie przemyska publiczność obejrzała spektakl „Saksofon” w reżyserii Grzegorza Walczaka, na podstawie „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. W głównej roli widzowie zobaczyli Mariusza Bonaszewskiego. Aktor wcielił się w prostego człowieka, który świadomie przeżył PRL, a życie jego splata się z losami okaleczonej ojczyzny. Jego dialog z Pamięcią stanowi spowiedź, którą muzycznie komentuje saksofon, instrument będący nierealnym marzeniem, do którego dążył bohater. Na różnych odmianach saksofonu zagrała najlepsza polska saksofonistka Alina Mleczko.

Druga odsłona również autorstwa G.Walczaka, to „Obłoczni, czyli sen Chopina”. W spektaklu tym wystąpili wybitni aktorzy polskiego teatru, Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar, a koncertowali im znana światowa multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, muzyk Gwidon Cybulski oraz pianistka filharmoniczna Ewa Beata Ossowska. Aktorzy wraz z muzykami ukazali sztukę Chopina od strony dotychczas mniej znanej. Sztuka przedstawia dialog Chopina z jego wieloletnim przyjacielem, popularyzatorem dzieł kompozytora Julianem Fontana. Rozmowa ma miejsce w zaświatach, po śmierci obu twórców, towarzyszy jej polemika muzyczna między fortepianem z muzyką Chopina, a egzotycznymi instrumentami z etnicznymi przeróbkami.

Artyści po spektaklu podczas rozmowy z widownią podkreślili, że stworzyła ona niezwykle dobry i bliski klimat. W sztuce „Obłoczni, czyli sen Chopina” aktorzy wzajemnie się zaskakują, wprowadzając każdorazowo cząstki improwizacji.

Anna Fortuna