Przemyscy radni PiS i Regia Civitas za Trybunałem Konstytucyjnym w Przemyślu. Platforma Obywatelska – Przekroczono granicę śmieszności i rozsądku

21 grudnia 2015

Przemyscy radni chcą aby nową siedzibą Trybunału Konstytucyjnego został Przemyśl. Jednym z pomysłów jego ulokowania jest Zamek Kazimierzowski.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni przegłosowali rezolucję w sprawie ulokowania siedziby Trybunału Konstytucyjnego w naszym mieście. Trafi ona do marszałka Sejmu RP oraz parlamentarzystów. Na rzecz nowej siedziby Trybunału przemyscy radni proponują przekazanie kompleksu Zamku Kazimierzowskiego lub też inną nieruchomość o odpowiedniej randze.

W uzasadnieniu przyjętej rezolucji czytamy Decentralizacja siedziby Trybunału Konstytucyjnego byłaby wyrazem rozpoczęcia procesu niezależności instytucji państwowych. Decyzja ta mogłaby się stać historycznym wytyczeniem kierunku przestrzennego podziału władzy Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnym argumentem jest przytaczana polityka deglomeracyjna z powodzeniem realizowana w wielu krajach Europy.

A dlaczego miałby to być Przemyśl ? Bo jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Od średniowiecza po nowożytność był zazwyczaj siedzibą władz administracyjnych, sądowniczych i kościelnych. Na Zamku rezydowali wojewodowie, kasztelani i starostowie.

Rezolucję poparło 13 radnych spośród 19 obecnych podczas narady. Zdaniem przewodniczącej Rady Lucyny Podhalicz, ulokowanie Trybunału w naszym mieście podniosłoby prestiż Przemyśla. O zasadności tego pomysłu przekonany jest także sam włodarz miasta.

Nieco już mniej ochoczo do tematu podchodzi radny PO Wojciech Błachowicz, są pewne granice absurdu śmieszności, których nie powinno się przekraczać. W życiu nie wezmę udziału w tej grotesce.