Przemyscy policjanci wzięli udział w rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego

21 stycznia 2016

Przemyscy policjanci wzięli udział w akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Materiał do badań oddało 65 osób.

Policjanci i pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu wraz z Fundacją DKMS Polska zorganizowali w dniach 14 i 15 stycznia akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Przedstawiciel Fundacji Marek Markowski w pierwszym dniu przeprowadził kampanię informacyjną na temat przebiegu rejestracji oraz wyjaśnił wszelkie wątpliwości uczestników spotkania dotyczące ewentualnego zabiegu oddania szpiku kostnego.

Materiał do badań i rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych oddało 65 osób. Cały proces polegał na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Fundacja DKMS Polska działa od 2009 r. Do tej pory udało się zarejestrować i przebadać ponad 787 000 potencjalnych dawców, z czego 2588 osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie. W Polsce na każdy milion dzieci przypada od 105 do 130 zachorowań na nowotwór. Baza, w której zarejestrowani są potencjalni dawcy szpiku wciąż jest zbyt mała, by spełnić oczekiwania osób oczekujących na pomoc.