Przemyscy licealiści wraz z przedszkolakami wzięli udział w akcji Hejt Stop [Galeria zdjęć]

20 marca 2015

Przemyscy licealiści wraz z przedszkolakami zamalowali napis nawołujący do nienawiści. Akcja Hejt Stop odbyła się w ramach jutrzejszego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Nienawiścią.

Na prywatnym budynku, przy ulicy Głowackiego widniał napis nawołujący do nienawiści wobec Żydów. Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę iż w Przemyślu nie brakuje tego rodzaju aktów wandalizmu, jednak w tym miejscu wyjątkowo raził on w oczy bowiem codziennie patrzyły na niego dzieci z sąsiadującego Przedszkola nr 2. Chociaż nie wszystkie maluchy zdawały sobie dokładnie sprawę co tam jest napisane, to jednak wiedziały, że jest to coś złego i jak same mówiły zrobili to chuliganie.

Akcję zorganizowały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Przemyślu, należące do Projektu Polska Karolina Majcher koordynatorka Hejt Stop oraz Katarzyna Kraska z Młodzieżowej Rady Miejskiej. Do udziału w dzisiejszym przedsięwzięciu związanym z jutrzejszym Ogólnopolskim Dniem Walki z Nienawiścią zaprosiły maluchów z Przedszkola nr 2 oraz uczniów IV klasy Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących.

Inicjatywa przemyślanek miała za zadanie pokazać, że w Przemyślu też jest widoczna nienawiść na ścianach, co młodym ludziom przeszkadza i chcą z tym walczyć, zarazem jest to również czyszczenie naszej przestrzeni publicznej. Zaangażowanie do tego najmłodszych daje szansę na wpojenie im zasad, wartości i jest formą wychowania. Daje także nadzieję iż w przyszłości sami będą reagować na tego rodzaju incydenty.

Akcję popiera również jeden z obecnych na niej nauczycieli, a zarazem radny Robert Bal, którego zdaniem udział uczniów w zamalowywaniu napisu w ramach lekcji wychowania fizycznego jest przykładem, że obywatelskość, patriotyzm lokalny można realizować na każdej lekcji, a nie tylko historii czy wiedzy o społeczeństwie. Popieram tą inicjatywę tych młodych ludzi, którym się przede wszystkim chce. Każdy przechodząc tamtędy widział ten napis, ale nikt nie reagował.

Karolina wraz z Kasią chcą kontynuować takie akcje szukając podobnych miejsc. Chciałyby również w przedszkolach przeprowadzić szereg pogadanek dotyczących nienawiści.

Anna Fortuna

[Not a valid template]