Przemyscy kupcy zebrali 5 tysięcy zniczy na groby Polaków pochowanych we Lwowie

30 października 2016

Przemyska Kongregacja Kupiecka zakończyła akcję „Zapalmy im znicze. Nie pozwólmy zapomnieć”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym również szkół udało się zebrać ponad 5 tys. zniczy, które zostaną zapalone na grobach Polaków pochowanych na cmentarzach we Lwowie.

Przemyska Kongregacja Kupiecka we wrześniu ogłosiła zbiórkę zniczy, które trafią na polskie cmentarze we Lwowie.

Zaangażowaliśmy w to naszych członków, sympatyków, mieszkańców naszego miasta, ale przede wszystkim skierowaliśmy tą akcję do młodzieży, bo to właśnie ona cechuje się prawdziwymi wartościami patriotycznymi, coraz więcej rozumie, zaczyna zdawać sobie sprawę jak ważne są pomniki naszej historii na Kresach. To właśnie ci młodzi ludzie będą w przyszłości odpowiedzialni za nasz kraj, za naszą przyszłość i to oni będą dbali o to, o co dbamy my dzisiaj – mówi Maciej Dębicki wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.

Rozpoczynając akcję spodziewali się, że uda im się zebrać około 500 do 1 tys. zniczy. Akcja przerosła nasze oczekiwania, udało się zebrać ponad 5 tysięcy zniczy. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Cieszymy się, że był tak duży odzew, szczególny udział miały w tym szkoły z Dynowa, Dubiecka, Przemyśla, Radymna, Gminy Orły oraz Gminy Żurawica. Serdecznie im dziękujemy. Na podziękowania na pewno zasługuje pani doktor Agnieszka Charzewska, która zorganizowała bardzo dużą zbiórkę na terenie Dynowa. Kolejną osobą, której należą się podziękowania, to radna sejmiku wojewódzkiego Anna Huk, która koordynowała akcję na terenie Radymna i okolic – dodaje M.Dębicki – Trzeba pamiętać, że dawne kresy to tak na prawdę nasza tożsamość, sam Lwów, to niegdyś serce Polski. Musimy tam wracać, spotykać się z Polakami.

Zebrane znicze zostały zawiezione na Ukrainę w sobotę, 29 października. Na cmentarzach zapali je Towarzystwo Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”, z którym PKK nawiązała współpracę.

Anna Fortuna