Przemycał bursztyn o wartości 39 tys. zł, wpadł podczas kontroli granicznej

2 czerwca 2018

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili przemyt nieoszlifowanego bursztynu o wartości 39 tys. zł.

W dniu 24 maja, na przejściu granicznym w Korczowej, podczas służby nocnej funkcjonariusze KAS przeprowadzili szczegółową kontrolę samochodu osobowego. Przy działaniach towarzyszył im pies służbowy Gina, który wskazał miejsce ukrycia nielegalnego towaru. W wyniku rewizji pojazdu, w jego tylnych przerobionych nadkolach ujawniono 19,45 kg bursztynu nieoszlifowanego o szacowanej wartości rynkowej 39 tys. zł.

Do przemytu towaru przyznał się kierowca pojazdu obywatel Ukrainy, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne skarbowe, do którego, oprócz bursztynu, zatrzymano także specjalnie przystosowany do przemytu samochód.

To już kolejna w tym roku próba przemytu bursztynu udaremniona przez Krajową Administrację Skarbową na Podkarpaciu. Dla porównania, w 2017 roku, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zatrzymali łącznie aż 424 kg bursztynu, głównie podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim.