Protest ws. sądów w Przemyślu. Nieskuteczna opozycja

19 grudnia 2019

Około 150 osób wzięło wczoraj wieczorem udział w proteście pod budynkiem sądu rejonowego przy ulicy Mickiewicza.  Wśród zgromadzonych, oprócz mieszkańców Przemyśla, byli aktywiści z inicjatywy Rebelianty Podkarpackie, wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży i przewodnicząca rady miejskiej Ewa Sawicka. Głos w trakcie protestu zabrał m.in. sędzia z przemyskiego sądu rejonowego Maciej Głowacz. Protest w Przemyślu był częścią ogólnopolskiej akcji ,,Dziś sędziowie-jutro Ty” przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów, którą opozycja nazywa ustawą ,,kagańcową”.

Mimo że wczorajsze protesty zgromadziły w całej Polsce rzesze przeciwników zmiany ustawy, okazało się, że część  posłów opozycji nie stawiła się na dzisiejszych głosowaniach w Sejmie, gdzie – jak wskazuje arytmetyka – opozycja mogła zablokować wprowadzenie projektu pod obrady. Opozycji zabrakło do wygrania tego głosowania tylko 8 głosów. Z samej tylko Platformy Obywatelskiej na sali  obrad było nieobecnych 11 posłów. Nieobecnych było też  12 posłów Lewicy, 2 z Konfederacji  i 7 z PSL –Kukiz (w tym sam Paweł Kukiz).

Wśród posłów Platformy Obywatelskiej, którzy nie pojawili się na głosowaniu jest posłanka PO z okręgu krośnieńsko-przemyskiego Joanna Frydrych.

Poniżej zapis protestu ze strony Rebelianty Podkarpackie.

Protest pod Sądem Rejonowym w Przemyslu. Jeden z wielu protestów w Polsce i na Podkarpaciu przeciwko ustawie kagańcowej#RebeliantyPodkarpackie #Podkarpacie #Przemyśl #Konstytucja #DzisSędziowieJutroTy #WolneSądy #UstawaKagańcowa

Opublikowany przez Rebelianty Podkarpackie Środa, 18 grudnia 2019

 

uzi