Proces wyborczy w Przemyślu – kandydat na prezydenta kontra szef sztabu wyborczego

19 października 2018

W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym w Przemyślu odbyło się posiedzenie w trybie wyborczym na wniosek kandydata na prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna przeciwko szefowi sztabu wyborczego PiS Grzegorzowi Lewandowskiemu.

Sprawa dotyczyła grafiki w postaci zdjęcia z konferencji prasowej KW Kukiz`15 z podobizną W.Bakuna i innych osób, na której czterech przedstawicieli tego klubu trzyma kartki z napisem „#StopNapadomNaKantory”. Grafikę opublikował na swoim profilu Facebooka oraz rozpowszechniał G.Lewandowski i jak sam twierdził nie miała ona wydźwięku negatywnego.

Inaczej odebrał ją główny zainteresowany, który poczuł się szkalowany, uważa również, że wydźwięk hasła jest negatywny i może sugerować jego związek z działalnością przestępczą, co z kolei może mieć przełożenie na decyzje wyborców.

Sąd przychylił się do wniosku W.Bakuna i uznał, że grafika naruszyła jego dobra osobiste oraz miała na celu negatywne przedstawienie jego osoby i zdyskredytowanie go w oczach wyborców.

G.Lewandowski otrzymał zakaz rozpowszechniania tej grafiki oraz nakaz jej usunięcia. Szef sztabu wyborczego PiS ma również przeprosić na swoim profilu na Facebooku wnioskodawcę oraz wpłacić 2 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia „Kudłate Serce”.