Ceny śmieci w górę? To prawie pewne

19/10/2018
2353 Views

Na dzisiejszej konferencji prasowej Błażej Wilk i Paweł Wittner z Koalicji Obywatelskiej ujawnili dokumenty wskazujące na groźbę wzrostu cen za odbiór śmieci.

Okazuje się, że Przemyska Gospodarka Komunalna sp.z o.o. rozpisała przetarg na zagospodarowanie odpadów, do którego przystąpił operator składowiska odpadów w Przemyślu firma Zakłady Usługowe Południe sp.z o.o. Pierwszy przetarg został unieważniony ponieważ oferta firmy przewyższała założenia PGK. Po rozpisaniu drugiego przetargu również okazało się, że oferta ZU Południe przerasta kwotę, która PGK może wyłożyć za odbiór śmieci na składowisku. To postępowanie zostało unieważnione wczoraj.

Na zadanie pt. zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Miejskiej Przemyśl PGK przeznaczyło 6 milionów 363 tysięcy złotych, natomiast operator składowiska odpadów żąda 7 milionów 674 tysięcy złotych. Jak łatwo policzyć, brakuje ponad 1.3 mln złotych.
Sytuacja PGK jest o tyle trudna, że ZU Południe jest właściwie monopolistą na przemyskim rynku odbioru odpadów. Po wydzierżawieniu tej firmie składowiska na okres 30 lat – zdaniem B.Wilka – miasto stało się zakładnikiem firmy i musi się godzić na dyktat cenowy.

Błażej Wilk poinformował, że przy okazji wcześniejszych podwyżek cen śmieci zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pytaniem o to, czy Prezydent Przemyśla wnioskował o zbadanie możliwości stosowania praktyk monopolistycznych przez ZU Południe. Okazuje się, że władze miasta nie zwracały się wtedy z takim wnioskiem do UOKiK-u.

Pytany przez nas wiceprezydent miasta Grzegorz Hayder nie wykluczył możliwości podwyżek. Wg Wilka od zeszłego roku nie zrobiono nic, by zabezpieczyć mieszkańców przed kolejnymi podwyżkami cen. Błażej Wilk wskazał, że okoliczności wydzierżawienia firmie ZU Południe miejskiego składowiska odpadów były więcej niż kontrowersyjne-ujawniono m.in. rodzinne powiązania między firmą ZU Południe sp. z o.o. a wysokim urzędnikiem Urzędu Miasta.

Podwyżka cen odbioru śmieci, wg Wilka, weszłaby od 1 stycznia 2019 roku.

jk

Inne wiadomości

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy
Wiadomości
305 views
Wiadomości
305 views

Nabór do Watahy! BiOSG przyjmie 120 nowych funkcjonariuszy

af - 20/11/2018

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W 2019 roku, przyjętych zostanie 120 młodych adeptów. Każdy…

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]
Wiadomości
311 views
Wiadomości
311 views

Przywołują uśmiech na buziach małych przemyskich pacjentów [zdjęcia]

af - 19/11/2018

Wolontariusze z Fundacji "Dr Clown" umilają dzieciom pobyt w przemyskim szpitalu. Dzięki nim na buziach małych pacjentów chociaż przez chwilę…

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego
Wiadomości
470 views
Wiadomości
470 views

Wybrano zarząd województwa podkarpackiego

af - 19/11/2018

Podczas pierwszego posiedzenia VI kadencji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni wybrali członków nowego zarządu. W sejmiku VI kadencji zasiada 25 radnych…