Dwie próby przemytu zabytkowych obrazów w Korczowej.

12 maja 2014

Celnicy wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej udaremnili przewóz przez granicę kilkunastu zabytkowych obrazów. Dzieła sztuki zatrzymano na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.

8 maja podczas kontroli samochodu marki Mercedes funkcjonariusze natrafili na olejny obraz przedstawiający pejzaż. Kierowca mieszkaniec Holandii tłumaczył, że obraz miał być prezentem dla rodziny mieszkającej na Ukrainie i że został zakupiony za 3 euro na świątecznym jarmarku.

Jeszcze tego samego dnia w trakcie kontroli autokaru znaleziono również obraz olejny o charakterze zabytkowym. Jego 21-letnia właścicielka będąca obywatelką Ukrainy, że obraz kupiony za 50 euro na bazarze z używanymi rzeczami miał być dekoracją w jej domu.

Podobne przypadki miały miejsce tydzień wcześniej. Wówczas w busie wyjeżdżającym z Polski na Ukrainę znaleziono 14 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową. Kierowca samochodu nie posiadał dokumentów zezwalających na ich przewóz.

Wszystkie obrazy trafiły do magazynu Oddziału Celnego w Korczowej.

Wywożąc z Polski zabytki kultury należy zgłosić je do kontroli celnej, a także posiadać pozwolenie Ministra Kultury na ich wywóz.