Próbowali przez zieloną granicę przenieść kartonowe pudła wypełnione kontrabandą

25 kwietnia 2018

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Wojtkowej zatrzymali dwóch Ukraińców, którzy próbowali przenieść do Polski nielegalne papierosy warte ponad 41 tys. złotych. Zatrzymano również dwóch kurierów, którzy mieli przewieźć kontrabandę w głąb kraju.

W dniu 19 kwietnia, funkcjonariusze SG zatrzymali w m. Kwaszenina dwóch obywateli Ukrainy (59 i 33 lat). Mężczyźni, którzy nielegalne przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski posiadali przy sobie kartonowe pudła wypełnione papierosami bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Dalsze czynności doprowadziły do zatrzymania kolejnych obywateli Ukrainy (39 i 57 lat), którzy przemieszczali się po okolicy samochodem marki audi na polskich numerach rejestracyjnych. Mieli oni w umówionym miejscu odebrać przemycane papierosy, a następnie przewieźć je w głąb kraju.

Mężczyźni, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz próbowali przemycić wyroby akcyzowe warte ponad 41 tys. złotych, usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw. Młodszy z mężczyzn został przekazany na Ukrainę w ramach readmisji. Natomiast drugi, 59 letni ob. Ukrainy w związku z tym, że był już wcześniej notowany przez Straż Graniczną za przestępstwa związane z przemytem wyrobów akcyzowych, decyzją Sądu Rejonowego w Lesku  został osadzony w Zakładzie Karnym w Przemyślu, celem odbycia kary pozbawienia wolności.

Mężczyźni, którzy mieli przetransportować przemycone papierosy w głąb kraju, również usłyszeli zarzuty popełnienie przestępstwa skarbowego oraz zarzut udzielania pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy. Ponadto wobec tych cudzoziemców, Komendant  Placówki SG w Wojtkowej wydał decyzje o zobowiązaniu do powrotu.