Próbował przewieźć przez granicę 81 sztuk historycznych przedmiotów kolekcjonerskich

29 grudnia 2016

81 sztuk różnego rodzaju historycznych przedmiotów kolekcjonerskich próbował przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy. Wśród cennych przedmiotów były m.in. klamry wojskowe, guziki umundurowania wojskowego, fotografie, medale wojskowe.

W dniu 28 grudnia około godziny 12, do odprawy celnej na przejściu granicznym w Medyce podjechał bus na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Kierujący pojazdem 45-letni obywatel Ukrainy (legitymujący się portugalskim paszportem), zgłosił celnikowi tylko rzeczy osobiste oraz poinformował, że celem jego podróży jest Portugalia. Już podczas wstępnej kontroli okazało się, ze mężczyzna przewozi powyżej dozwolonej normy papierosy (4 kartony). Następnie w jednym z bagaży funkcjonariusze znaleźli cenne kolekcjonerskie przedmioty.

Wśród niezgłoszonych do odprawy celnej przedmiotów były: zegarek na łańcuszku, klamry do pasów wojskowych, gwizdek metalowy, fotografie, medale (odznaczenia) wojskowe oraz rosyjskie godło wojskowe. Najwięcej, bo aż 60 sztuk to różnego rodzaju guziki umundurowania wojskowego.

Mężczyzna wyjaśnił Służbie Celnej, że nie jest właścicielem zatrzymanych przedmiotów, a miał je tylko przewieźć do Portugalii na zlecenie znajomego, który kupił te rzeczy w Internecie.

Wszystkie przedmioty zostały zatrzymane przez Służbę Celną do postępowania karnego skarbowego, a o ich losie zadecyduje sąd oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków.