Prezydent Przemyśla przychylny odpracowywaniu zaległości czynszowych

28 kwietnia 2015

Przemyślanie zalegający z opłacaniem czynszu będą mogli odpracować zadłużenie. Z takim pomysłem wyszli mieszkańcy chcący powołać do życia Ruch Inicjatyw Społecznych Przemyśla. Prezydent miasta jest przychylny tej inicjatywie.

Mieszkańcy, którzy zamierzają utworzyć Ruch Inicjatyw Społecznych Przemyśla zgłosili się do posła Piotra Tomańskiego. Jednym z ich pomysłów jest umożliwienie odpracowania zaległości czynszowych dla najemców lokali komunalnych i socjalnych. Rozwiązanie takie pozwoliłoby uregulować zaległości tym, którym nie pozwala na to trudna sytuacja finansowa. Z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają samorządy w Polsce, m.in.: w Warszawie, Wrocławie, Pile, Ełku, Olecku. Osoby zadłużone w tych miastach sprzątają tereny zielone, odśnieżają i sprzątają chodniki oraz przystanki autobusowe, wykonuja drobne prace eksploatacyjne itp.

Prezydent Przemyśla Robert Choma pozytywnie odnosi się do tego pomysłu. Już jakiś czas temu wstępnie rozważana była możliwość wprowadzenia programu oddłużania lub odpracowywania zaległości. Na razie analizowane są doświadczenia innych miast, w których takie programy już funkcjonują od dłuższego czasu – my oczywiście musimy wypracować własne rozwiązania, dostosowane do specyfiki Przemyśla wyjaśnia rzecznik prasowy UM Witold Wołczyk.