Prezydent pisze do konserwatora zabytków

12 maja 2020

 

18 maja nastąpi kolejny etap ,,rozmrażania” polskiej gospodarki. W tym dniu będą mogły się otworzyć te restauracje, które dysponują ogródkami letnimi. W nich będą mogli zasiąść klienci, o ile zachowany zostanie odpowiedni dystans pomiędzy stolikami. Aby restauratorzy mogli otworzyć podwoje swoich przybytków, konieczne będzie też zapewnienie obsługi kelnerskiej. Jednak ogródki staną się oazami wolności- można w nich będzie siedzieć bez masek i swobodnie rozmawiać.

Do prezydenta Wojciecha Bakuna dotarły sygnały, że przemyscy przedsiębiorcy napotykają pewne kłopoty przy uzgadnianiu wyglądu ogródków gastronomicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, któremu szefuje Beata Kot. Dlatego prezydent Przemyśla skierował do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pismo, w którym prosi o przychylenie się do próśb restauratorów, którzy walczą w tym czasie o przetrwanie.

Jak zauważa W. Bakun, estetyka przemyskiej starówki jest dla niego bardzo ważna. Jednak w roku epidemii priorytetową sprawą powinno być- zdaniem prezydenta- uratowanie zakładów pracy. Dlatego prezydent apeluje o to, by nie pozbawiać mieszkańców ,,środków do życia”.

Na stronie prezydenckiego klubu KUKIZ’15/Wspólnie dla Przemyśla pojawiła się także informacja, że na najbliższej sesji rady miejskiej zostanie przedstawiona uchwała o obniżeniu stawki za dzierżawę powierzchni pod ogródkami o 50 procent.