Prawie 26 kg bursztynu znaleziono w butli gazowej

16 czerwca 2015

Kolejna partia bursztynu zatrzymana została na granicy w Medyce. Tym razem celnicy znaleźli blisko 26 kg tego kamienia w butli gazowej.

W sobotę, 13 czerwca drogowe przejście graniczne w Medyce przekraczał 34 -letni obywatel Ukrainy. Mimo, że mężczyzna skierował się na pas ruchu „nic do oclenia”, funkcjonariusze postanowili poddać jego samochód szczegółowej kontroli. Podczas rewizji pojazdu marki BMW, szczególną uwagę wzbudziła butla gazowa. Okazało się, że to przerobiona skrytka na 25,9 kg bursztynu.

Bursztyn zatrzymano do dalszego postępowania. Prawdopodobnie ulegnie on przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, a później trafi do sprzedaży w ramach postępowania likwidacyjnego.

Kilka dni wcześniej funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili przemyt 17 kg bursztynu w siedzeniach oraz 10 kg w podręcznym bagażu podróżnego. Na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy zdarzały się przypadki przemytu bursztynu w różnych skrytkach konstrukcyjnych pojazdów, w kołach jezdnych, w lodówce ciężarówki, w bagażach a nawet w skarpetach.