Praca za granicą ? Sprawdź pracodawcę. Akcja na przemyskim Rynku

12 września 2014

„Praca za granicą ? Nie bierz kota w worku. Sprawdź swojego przyszłego pracodawcę”, to akcja mająca na celu zwiększenie świadomości na temat wyjazdów do pracy za granicę. Kampanię tą promowano na przemyskim Rynku zapraszając mieszkańców do zapoznania się z materiałamy informacyjnymi oraz udzielając odpowiedzi na pytania.

W piątek, 12 września na przemyskim Rynku promowano akcję „Praca za granicą ? Nie bierz kota w worku. Sprawdź swojego przyszłego pracodawcę”, która ma ustrzec wyjeżdżających do pracy za granicę przed nieuczciwymi pracodawcami. Jej inicjatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

W Przemyślu, w promowaniu kampanii wzięli udział przedstawiciele : Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, ZUS, KRUS, Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy, Ochotniczych Hufców Pracy oraz Policji.

Aby nie paść ofiarą nieuczciwego pracodawcy należy kierować się kilkoma krokami. Przede wszystkim za nim wyjedziemy sprawdźmy pracodawcę, poszukajmy informacji na jego temat w internecie. Korzystajmy z usług urzędów pracy i sprawdzonych agencji zatrudnienia. Domagajmy się podpisania umowy z wyszczególnieniem warunków pracy, płacy, świadczeń. Pamiętajmy, że pobieranie przez agencję od poszukujących zatrudnienia opłat za pośrednictwo pracy jest nielegalne ( z wyjątkiem kosztów np.: tłumaczenia dokumentów ). Wyjeżdżając zabierzmy ze sobą przetłumaczone dokumenty potwierdzające nasze doświadczenie zawodowe. Nie zgadzajmy się na pracę „na czarno”. Weź gotówkę, która zabezpieczy Twoje pierwsze dni pobytu za granicą oraz zakup bilet powrotny. Dobrze jest również sprawdzić, gdzie mieści się polski konsulat.

W roku 2013 z ofert wyjazdowych Ochotniczych Hufców Pracy w Przemyślu skorzystało 270 osób. Szybciej decydują się na wyjazd osoby starsze, młodsze wciąż mają nadzieję, że coś się zmieni i znajdą zatrudnienie tutaj.

Oferty od sprawdzonych pracodawców znajdziemy m.in. na stronie Sieci Europejskich Ofert Pracy eures.praca.gov.pl . Baza ta oferuje około dwóch tysięcy ofert.