Poseł PSL Mieczysław Kasprzak – szanowanie Konstytucji, to szanowanie obywateli

9 grudnia 2015

Trwa gorąca dyskusja dotycząca Trybunału Konstytucyjnego. Do sprawy ustosunkował się także Mieczysław Kasprzak, Poseł na Sejm RP, Prezes ZW PSL w Rzeszowie.

Od przeszło tygodnia kwestię wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego śledzi cała Polska. Nie milkną dyskusje o poprawności prawnej kroków podjętych ostatnio przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także głowy państwa – Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zwlekającego z przyjęciem ślubowania od niektórych sędziów. Opozycja bierze na siebie odpowiedzialność za niesłuszne decyzje podjęte w czerwcu tego roku, jednak stanowczo przeciwstawia się temu, co stało się w zeszłym tygodniu. – Platforma Obywatelska popełniła błąd, a Trybunał Konstytucyjny to orzekł. Jednak jeżeli 3 sędziów Trybunału zostało wybranych zgodnie z prawem, to należało to uszanować – ocenia Mieczysław Kasprzak, odnosząc się do opieszałości Prezydenta RP.

Poseł podkreślał także zasadę niezawisłości wszystkich sądów zwracając uwagę na jej wagę szczególnie w przypadku Trybunałów. W przeciwnym wypadku – w jego opinii – po wydarzeniach, jakie aktualnie mają miejsce na scenie politycznej, żaden wyrok nie zostanie nigdy uszanowany.

PSL nie skupia się wyłącznie na kierowaniu ognia krytyki w stronę przeciwnika. W obecnym położeniu priorytetem jest znalezienie właściwego rozwiązania. – Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje wyjście z tego impasu. Mamy gotowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zgodny z konstytucją, który załatwiłby tą trudną sytuację. Chcemy uszanować konstytucję i chcemy, by obywatele czuli się bezpieczni.