Poseł Majka na pierwszych stronach gazet. Twierdzi, że…

23 października 2019

Na zorganizowanej wczoraj w sejmie konferencji Konfederacji, poseł Robert Majka z Przemyśla przedstawił swoje zastrzeżenia do sposobu prac izby niższej parlamentu. Majka odkrył, że podczas ostatniego posiedzenia, sejm obradował w niekonstytucyjnym składzie, bo zabrakło w nim co najmniej  jednego posła. Chodzi o osobę Krzysztofa Kawęckiego, który zaraz po śmierci prof. Jana Szyszko powinien objąć po nim mandat poselski. Tak się jednak nie stało.

 

W dniu 15 i 16 października 2019(…) posiedzenia sejmu były nieważne, ponieważ nie zostali zaprzysiężeni posłowie Edyta Kubik i Krzysztof Kawęcki. Ja w tej sprawie złożyłem pismo do p. Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek (…) i złożyłem pismo do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Według posła sytuacja jest skandaliczna, ponieważ wszystkie akty prawne, które zostały podjęte 16 października są nieważne. Zdaniem Majki, prezydentowi Andrzejowi Dudzie grozi Trybunał Stanu w przypadku, gdyby podpisał ustawy przyjęte przez sejm 16 października.

Zdaniem polityków Konfederacji, jest to przypadek albo niebywałej arogancji politycznej, albo skandalicznego zaniedbania organizacyjnego ze strony marszałka sejmu.

W konferencji oprócz posła Majki wzięli udział m.in. Grzegorz Braun i Jacek Wilk z Konfederacji. Wilk powiedział, że fakty są jednoznaczne i druzgocące. Dlatego politycy Konfederacji żądają powtórzenia nieważnego posiedzenia sejmu. Konfederacja upomina się o prawo i sprawiedliwość- zakończył Braun.