Polsko ukraiński projekt – Teatr cieni „Most miłości” miał premierę w Przemyślu

23 listopada 2015

Polsko – ukraińscy uczniowie wystąpili w naszym mieście prezentując teatr cieni „Most miłości”. Przedstawienie zrealizowano w ramach projektu polsko – ukraińskie horyzonty kulturalne – Przemyśl.

W Domu Ukraińskim w Przemyślu, młodzież z Polski i Ukrainy zaprezentowała teatr cieni „Most miłości”. Przedstawienie zrealizowano w ramach projektu polsko – ukraińskie horyzonty kulturalne – Przemyśl, który otrzymał dotację z Narodowego Centrum Kultury.

W programie uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum im.W.Pola w Radawczyku Drugim ( woj. lubelskie ) oraz ze szkoły w Kijowie. Idea projektu, to przede wszystkim przyjaźń międzynarodowa, wielokulturowość, ekumenizm – mówi współorganizator Lidia Skubisz, nauczycielka j.polskiego z Radawczyka – to wszystko chcemy zrealizować przez tworzenie sztuki w konwencji teatru cieni. Tworzenie sztuki, to jakby pretekst aby osiągnąć te wyższe cele, czyli integrację międzynarodową.

„Most miłości”, to sztuka poruszająca uniwersalne wartości : miłość, ciepienie. Pokazuje wpływ relacji interpersonalnych na rozwój młodego człowieka, na życie, a także jak miłość pokonuje problemy.

Podczas przedstawienia wśród publiczności obecna była Krystyna Maresch – Knapek prezes przemyskiego „Fredreum”, którego to wychowanką jest właśnie organizatorka teatru cieni. K.Maresch-Knapek pogratulowała występu młodym aktorom nie kryjąc zachwytu, nie wyobrażałam sobie, że można coś tak pięknego przedstawić właśnie w takiej formie, a nie innej.

Projekt zaprezentowany w Przemyślu oraz w województwie lubelskim nie jest pierwszym realizowanym przez szkołę w Radawczyku Drugim. Tamtejsi nauczyciele wolontarystycznie piszą programy chcąc coś zrobić dla swojej młodzieży. Dzięki czemu młodzi ludzie z terenów wiejskich mogą wyjeżdżać, zwiedzać i poznawać inne miejsca.