Polsko – niemieckie warsztaty w przemyskim MDK

14 września 2014

Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu wspólnie z II LO zorganizował polsko -niemieckie warsztaty artystyczne dla młodzieży Paderborn oraz uczniów z Przemyśla. Uczestnicy biorąc udział w zajęciach plastycznych czy też muzycznych mieli okazję podszkolić język niemiecki.

W dniu 11 września 2014 Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym zorganizował polsko-niemieckie warsztaty artystyczne dla młodzieży z Paderborn oraz uczniów z Przemyśla.

Uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach karaoke przygotowanych i prowadzonych przez nauczycieli sekcji muzycznej p. Katarzynę Huget, Katarzynę Wach oraz p. Janusza Rajtmajera. Poprzeczka została wysoko postawiona, gdyż zadanie było dosyć trudne. Polegało na ułożeniu niemieckiego tekstu do znanych przebojów muzyki rozrywkowej. Mimo trudnego zadania grupy zwycięsko poradziły sobie z tekstem oraz zaprezentowaniem występu na scenie, zważywszy ponadto na fakt, iż na przygotowanie piosenki było niewiele czasu.

Kolejna grupa uczniów w pracowni plastycznej zajęła się pod kierunkiem p. Doroty Skubisz tworzeniem plakatu reklamującego dzisiejsze polsko-niemieckie spotkanie. Również z tego zadania uczniowie wywiązali się wzorowo.

Gdy w jednej sali przygotowywano teksty i występy karaoke, w innej sali uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w rozgrywkach szachowych. Mimo licznych potyczek … intelektualnych obeszło się bez rozlewu krwi 🙂 Nad wszystkim czuwał miłośnik szachów p. Maciej Karasiński.

Po prezentacji plakatów nastąpił blok koncertowy. Zespół składających się z uczniów II Liceum Ogólnokształcącego działający pod nazwa Die2Nite zaserwował dawkę mocnego brzmienia. W tonie nieco lżejszym wystąpiła kolejna grupa muzyczna SUBIEKTYW działająca w Młodzieżowym Domu Kultury. Muzyka przypadła do gustu słuchaczom, gdyż obydwa występy nagrodzono gromkimi brawami.

Warsztaty są pomysłem i efektem współpracy pomiędzy nauczycielami j. niemieckiego II LO p. Ewą Godzień i Elżbietą Malczyńską oraz dyrektorem MDK Stanisławem Karszyniem.

Spotkanie było nie tylko okazją do spotkania młodzieży ze sztuką, ale również możliwością na doskonalenie języka niemieckiego oraz integrację młodzieży polskiej i niemieckiej.

Różnorodność przygotowanych form oraz zaangażowanie młodzieży pozwalają mieć nadzieję, że dzisiejsze spotkanie na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości zostaną zorganizowane kolejne warsztaty integrujące polską i niemiecką młodzież.

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane szkoły z Przemyśla w realizacji podobnych lub innych przedsięwzięć.