Pogranicznicy zatrzymali kradzione mercedesy

11 czerwca 2018

Strażnicy graniczni z Podkarpacia zatrzymali skradzione mercedesy. Samochody o łącznej wartości 135 tys. złotych niedługo wrócą do właścicieli.

W dniu 3 czerwca, na przejściu granicznym w Korczowej, na wyjazd z Polski zgłosił się kierowca mercedesa vito 35-letni Bułgar. Strażnicy graniczni ustalili, że pojazd zarejestrowany w Bułgarii, wart ok. 35 tys. złotych widnieje w międzynarodowych bazach SIS oraz Interpol jako utracony na terytorium Niemiec.

Drugie zdarzenie miało miejsce 5 czerwca w Łapajówce, gdzie patrol Straży Granicznej zatrzymał do kontroli drogowej mercedesa sprintera na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowca 34-letni obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli komplet wymaganych dokumentów. Funkcjonariusze zwrócili jednak uwagę na nieprawidłowości w zabezpieczeniach dowodu rejestracyjnego, w związku z czym postanowili przeprowadzić również szczegółową kontrolę samego pojazdu. Dalsze czynności potwierdziły, że przedstawiony dowód jest w całości podrobiony, a mercedes ma przerobione numery VIN.

Po ustaleniu pierwotnych numerów identyfikacyjnych samochodu okazało się, że jest on w zainteresowaniu niemieckich służb w związku ze zgłoszoną kradzieżą. Co więcej, ustalono że samochód ma zamontowane podzespoły z innego mercedesa, który w związku ze zgłoszoną we Francji kradzieżą jest również poszukiwanego w całej Europie. Szacunkowa wartość pojazdu to ok. 100 tys. złotych.

Kierowców, zatrzymany dokument oraz pojazdy przekazano Policji.