Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu zostanie rozbudowana

Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania projektu „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”. Będzie on realizowany wspólnie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a jego głównym celem jest zagospodarowanie przemyskich podziemi.

Obecnie piwnice pod budynkiem Rynek 1 można zwiedzać i stanowią one atrakcję architektoniczną chętnie odwiedzaną przez turystów i mieszkańców. Za sprawą projektu miejsce to ma stać się interesującym i unikatowym produktem turystyczno-edukacyjnym dla o wiele szerszej grupy odbiorców. Zakłada on przeprowadzenie prac adaptacyjnych i aranżacyjnych w budynkach i obiektach oraz utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która będzie obrazować podziemne miasteczko XVI i XVII – Złotego Wieku dla Przemyśla.
Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta.

– Ideą przewodnią trasy jest więc prześledzenie i ukazanie życia mieszkańców miasta w całej jego złożoności, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym, ale także w określonych obiektywnych warunkach naturalnych lub ukształtowa­nych w wyniku celowej działalności człowieka. Autorzy koncepcji postawili sobie za cel m.in. prześledzenie kształtowania się samorządności miejskiej i jej funkcjonowania w warunkach złożonych, pomyślnych i tych trudnych dla miasta, jak klęski i wojny. – mówi rzecznik prasowy UM w Przemyślu Witold Wołczyk.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie możliwość przejścia odrestaurowanym dawnym kolektorem sanitarnym i dobudowanym łącznikiem wprost do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W tym celu wytypowano też puste i niezagospodarowane pomieszczenia budynku Rynek 9 i Serbańska 7.

Projekt realizowany będzie w latach 2019-2021. Jego całkowita wartość to 13 052 469,76 zł, a dofinansowanie wyniesie 8 726 313,37 zł.

Fot. UM