Podsumowano studencką akcję DKMS. 670 nowych dawców szpiku na Podkarpaciu

17 kwietnia 2014

Podsumowano ogólnopolską mobilizację akcji studenckiej na rzecz walki z białaczką. Tegoroczna III edycja okazała się największym projektem studenckim w historii. Dzięki niej udało się zarejestrować ponad 13500 potencjalnych dawców, z czego 670 na Podkarpaciu.

Finał projektu projektu prowadzonego przez Studentów Ambasadorów Fundacji DKMS Polska odbył się 9-10 kwietnia w ponad 180 lokalizacjach, pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie”. W akcję zaangażowały się 104 uczelnie.

Kierownik Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog Tigran Torosian podkreśla, że „Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy szpiku wynosi od 1:25 000 aż do 1: do kilku milionów. Dlatego znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem, który chcemy jak najszybciej wygrać.”

Idea świadomości dawstwa szpiku w Polsce stale rośnie, coraz więcej ludzi angażuje się w tego rodzaju inicjatywy.

Wszyscy, którzy nie zdążyli się zarejestrować podczas finału projektu studenckiego mogą, to uczynić nie wychodząc z domu. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na stronie www.dkms.pl.

Może tego dokonać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg oraz o wskaźniku BMI nie przekraczającym 40.