Podkarpacka grupa przestępcza została rozbita

22 września 2016

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą z Podkarpacia, która zajmowała się m.in. przerabianiem dokumentów tożsamości, handlem bronią i towarami akcyzowymi.

W dniu 21 września, funkcjonariusze BiOSG przy wsparciu CBŚP zatrzymali pięciu mieszkańców Podkarpacia. Działali ono w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się pozyskiwaniem, fałszowaniem, a następnie dystrybucją polskich dowodów osobistych oraz paszportów.

Za kwoty od 200 do 300 zł liderzy grupy kupowali od Polaków autentyczne dokumenty, a następnie przestępcy przerabiali w nich dane, np.: zdjęcia, nazwiska numery. Dokumenty trafiały m.in. do Turcji i następnie były wykorzystywane przez cudzoziemców do przekraczania granicy państwowej lub legalizacji pobytu na terytorium państw Unii Europejskiej.

W toku postępowania funkcjonariusze wykazali także, że członkowie grupy przestępczej zajmowali się także handlem bronią i amunicją oraz papierosami i alkoholem bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Grupą kierował 42-letni Emil Ł., u którego funkcjonariusze zatrzymali także pistolet maszynowy, broń jednolufową z magazynkiem i tłumikiem oraz amunicję.

Aktualnie, prokuratorskie zarzuty usłyszało ośmiu podejrzanych. Wobec Emila Ł. jako organizatora przestępczego procederu prokuratura wystąpiła o tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych zastosowano m.in. dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Rozpracowanie grupy zajęło funkcjonariuszom ponad dwa lata.