Podkarpacie i powiat przemyski najmniej atrakcyjne dla inwestorów

18 grudnia 2014

Podkarpacie znalazło się wśród najmniej atrakcyjnych regionów dla inwestorów. W zestawieniu podregionów na samym końcu jest natomiast region przemyski.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował raport „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2014”. Według tego raportu najbardziej atrakcyjnym regionem dla inwestorów jest Śląsk, zaś wśród najmniej atrakcyjnych znalazło się Podkarpacie zajmując 12 miejsce (od 5 lat) na 16. Nasze województwo ma najsłabiej rozwiniętą dostępność transportową. Pochwalić się natomiast możemy faktem, że jesteśmy najbezpieczniejszym regionem.

W zestawieniu podregionów, na Podkarpaciu prym wiedzie rzeszowski, najsłabszy wynik ma przemyski. Oceniając powiat przemyski uznano, że jest on przeciętnie atrakcyjny dla działalności usługowej, a najniższa jest atrakcyjność dla działalności przemysłowej i zaawansowanej technologicznie.

Zdaniem Instytu słabsze regiony zbyt często ograniczają się do ogólnej promocji lub też zbyt nadmiernie się na niej skupia. Aby stać się bardziej atrakcyjnym należy: skierować działania promocyjne do potencjalnych inwestorów (strony internetowe, imprezy targowe, punkty kontaktowe dla inwestorów), zwiększyć precyzyjność promocji (znajomość swoich atutów i słabości), zachęcać inwestorów poprzez lokalizację w strefach ekonomicznych czy też ulgi w podatkach lokalnych, zapewnić sprawną obsługę (pomoc w kwestiach formalno – prawnych, pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów).