Pod Przemyślem ukradziono ule… razem z pszczołami. Sprawców poszukuje policja

25 marca 2017

W Kuńkowcach skradziono trzy rodziny pszczół miodnych o wartości prawie 1200 zł. Przemyscy funkcjonariusze poszukują sprawcy.

W dniu 20 marca przemyscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży pszczół w Kuńkowcach. Właściciel uli, 53-letni mieszkaniec Przemyśla, zawiadomił funkcjonariuszy, że na terenie gminy posiada działkę rolną, na której znajduje się pasieka z 19 ulami. Poszkodowany oznajmił, że do kradzieży doszło najprawdopodobniej w okresie od 14 do 19 marca br. W miniony poniedziałek zauważył, że brakuje trzech rodzin pszczół miodnych. Ich wartość została oszacowana na kwotę 1200 złotych.

Przemyscy policjanci informują, że kradzieże uli czy samych pszczół zdarzają się na terenie naszego powiatu, jednak nie jest to nagminny proceder. W 2016 roku zgłoszono jedno takie zdarzenie.

Ta niewielka liczna zgłoszeń wiąże się z tym, iż pszczelarze sporo uwagi poświęcają nie tylko pracy w pasiece, ale też zabezpieczeniu uli przed ewentualną kradzieżą. Od kilku lat dostępne są na rynku systemy elektronicznego zabezpieczenia pasiek. Warto iść w kierunku monitoringu uli i zaawansowanych środków. Pszczelarze powinni znakować swoje ule i ramki w miejscach niewidocznych dla złodziei. Ułatwia to późniejszą pracę policji. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w ulach specjalnych lokalizatorów GPS. Jeśli ktoś zacznie przenosić ul, właściciel pasieki otrzyma wiadomość SMS. Oczywiście, w przypadku większych pasiek, praktycznie niemożliwe jest zamontowanie nadajników w każdym ulu, wystarczy jednak zrobić to w ulach najbardziej skrajnych, stanowiących atrakcyjny łup dla złodziei.

Policjanci poszukują świadków, którzy mogli widzieć w pobliżu uli w miejscowości Kuńkowce podejrzanie zachowujące się osoby. Wszelkie sygnały proszę kierować na nr tel. (16) 677 33 10 lub telefon alarmowy Policji 997.