Pod muzeum odbył się piknik promujący zdrowy styl życia, abyśmy mieli PRZEMYŚLaną Formę [Galeria zdjęć]

31 maja 2017

Pierwsze w tym sezonie śniadanie na trawie w ogródku muzealnym odbyło się pod hasłem PRZEMYŚLana Forma! Było piknikowo, sportowo, zdrowo i wyjątkowo.

Pomysłodawcą pierwszego w tym roku śniadania na trawie odbywającego się w ogródku przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu. Instytucja w ten sposób chciała się zaprezentować mieszkańcom naszego miasta z nieco innej strony niż ta z jakiej jest kojarzona na co dzień.

Sanepid kojarzy się głównie jako organ ścigający, nie do końca przychylny ludziom, kontrolujący sklepy, punkty gastronomiczne, nakładający mandaty. Poprzez śniadanie na trawie chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom naszą działalność związaną z szeroko rozumianym zdrowiem publicznym, a co się z tym wiąże profilaktyką i działalnością zdrowotno-oświatową. Celem przedsięwzięcia jest promocja zdrowego stylu życia, zachęcenie mieszkańców aby wyszli na świeże powietrze, aby spędzali wolny czas aktywnie i zdrowo, dbali o siebie oraz regularnie przeprowadzali badania i kontrolowali swój stan zdrowia. – mówi Państwowy Inspektor Sanitarny Barbara Honicka.

Podczas PRZEMYŚLanej Formy eksperci udzielali porad jak dbać o formę i zdrowie, co robić żeby poprawić kondycję i samopoczucie. Była to okazja by uzyskać podpowiedzi jak tworzyć zdrowe i smaczne i posiłki. Zaprezentowano także pokazy fitness, zumby oraz sztuki walki aikido.

Mamy ogródek, który może żyć i tętnić, to wszystko zależy od osób i jednostek z nami współpracujących. Muzeum ma eksponaty, proponuje wystawy, natomiast ogródek jest dodatkową atrakcją, jest dodatkową przestrzenią miejską kulturalną, artystyczną, ale bardzo otwartą na takie pomysły jak ten sanepidu. – mówi Tomir Mazur z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Tymczasem sanepid zapewnia, że to nie ostatnia jego taka akcja.

Może uda się jeszcze w tym roku wraz z innymi instytucjami przygotować troszeczkę większą imprezę. Ta była mniejszego formatu, ponieważ chcieliśmy się zorientować jaki będzie odbiór wśród mieszkańców. Jestem pozytywnie zaskoczona, ludzie przychodzą, są zainteresowani tym co dla nich przygotowaliśmy, uczestniczą w grach i konkursach.– dodaje Inspektor Barbara Honicka.

Anna Fortuna

no images were found