PO zaskarży uchwałę o podniesieniu podatków w Przemyślu.

17 grudnia 2014

Platforma Obywatelska zaskarży uchwałę podnoszącą podatki od nieruchomości w Przemyślu. Zaistniałą sytuacją określają mianem skandalicznej i skazującej miasto na upadek.

Przemyska Platforma Obywatelska mająca w swoim programie działania pro rozwojowe miasta i związane z rozwojem przedsiębiorczości jest przeciwna nie tylko samej ustawie podnoszącej podatek od nieruchomości, ale również skandalicznemu sposobowi w jaki ją podjęto. Dlatego też zapowiada zaskarżenie jej do wojewody aby prawnicy sprawdzili czy wszystkie kwestie formalne zostały należycie przygotowane.

Koalicja, która zamiast dążyć do rozwoju miasta na pierwszych sesjach podnosi podatki, które dotkną wszystkich mieszkańców i tym samym wysyła jasny sygnał do potencjalnych inwestorów, że tutaj nie ma stabilizacji zauważa Piotr Tomański. To nie jest korzystny wizerunek Przemyśla, co nie pomaga przy szukaniu inwestorów, gdyż zaczyna wówczas brakować argumentów. Przemyscy przedsiębiorcy już mają ciężko, a kolejne obciążenia mogą spowodować, że nie przetrwają zaś nowi będą omijać miasto wybierając gminy ościenne, gdzie ten podatek jest niższy. Obecne podejście rządzących zabija inicjatywę i rozwój.

Również Tomasz Schabowski uważa, że podnoszenie podatków nie jest drogą do szukania środków finansowych i jest rozczarowany postawą SLD popierającą ustawę. Jak zauważył podczas rozmów z mieszkańcami mają oni pretensje, że już są wysokie podatków, ceny za wodę czy też bilety MZK.

Wojciech Błachowicz jest zdania, że najpierw trzeba stworzyć warunki, pomóc przedsiębiorcom, gdyż to oni tworzą dochód, a nie urząd miejski. Brakujących pieniędzy trzeba szukać poprzez oszczędności w obszarach, które pochłaniają najwięcej środków, takich jak administracja czy też edukacja. Zdaniem Wojciecha Błachowicza nie ma powodu żeby w Przemyślu były aż tak rozwinięte struktury administracyjne. Nadzieję buduje, że jest pewna grupa radnych, która potrafi się wznieść ponad poziomy. Tu nie chodzi o to kto wygra tylko aby Przemyśl zaczął się rozwijać powiedział Błachowicz.

Platforma Obywatelska apeluje do radnych i rządzących aby nie szli w tym kierunku.

Skargę na dzisiejszą decyzję rady złoży także przemyska Nowa Prawica.

Anna Fortuna