Pisze do ciebie mgr Jakubowski? Nie otwieraj załącznika!

26 lutego 2019

Jeśli otworzysz skrzynkę e-mailową i zobaczysz wiadomość od niejakiego magistra Mariana Jakubowskiego, mamy radę – nie otwieraj!

Mieszkanka Krasiczyna otrzymała wczoraj wiadomość zaczynająca się od słów – „Urząd Skarbowy odczytać zawiadomienie о zamiarze zainicjować kontroli w dniu 18.04.2019 r. Wobec braku możliwości ustawienia kontaktu telefonicznego w dniach 4-7.04.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 6.04.2019r. w celu ustalenia terminu wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy wyznacza termin zainicjować kontroli na 29.04.2019r. о godz. 9.00” (pisownia oryginalna).

Na szczęście e-maila nie otworzyła i dzięki temu najprawdopodobniej uratowała dane na swoim prywatnym komputerze. Haker, który podszywa się pod pracownika Urzędu Skarbowego, rozesłał wiadomość do internautów w całej Polsce. O sprawie informują portale z różnych stron kraju. Wiadomość wygląda dość wiarygodnie – haker dołączył do wiadomości paragrafy i przepisy. Urzędy skarbowe twierdzą jednak kategorycznie – to nie my wysyłamy te maile! Otwarcie wiadomości, to otwarcie puszki Pandory. Komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Podejrzenia powinno wzbudzić to, że wiadomość napisana jest niepoprawną polszczyzną. Może to wskazywać na zagraniczne pochodzenie wiadomości. Być może w tym przypadku polszczyzna, jako jeden z najtrudniejszych języków świata, okaże się skuteczną zaporą dla międzynarodowych hakerów.