Performance „Materiał Dowodowy” nawiązujący do greckokatolickiej procesji z 2016 r. [zdjęcia i filmik]

W czwartkowe popołudnie, przy przystanku na ul. Słowackiego w Przemyślu odbyła się akcja performance „Materiał Dowodowy” nawiązująca do greckokatolickiej procesji z 2016 r. i zamieszek do jakich wówczas doszło.

„Materiał Dowodowy” to męska, tradycyjna ukraińska koszula, która została rozdarta na jednym z uczestników greckokatolickiej procesji w 2016 r. Od roku przed Sądem Rejonowym w Przemyślu toczy się proces. Na ławie oskarżonych zasiada 19 mężczyzn. 

– Rozerwany materiał koszuli zaświadcza o stanie społecznym, w którym błędnie odczytana symbolika koszuli wznieca nieproporcjonalny gniew. Rozerwana koszula jest rozerwanym dialogiem. Publiczne odarcie, w obecności kamer i gapiów to bezwstydne obnażenie wypieranych podziałów. – tłumaczy akcję jej organizatorka Anna Dąbrowska, animatorka społeczna, aktywistka na rzecz praw człowieka, która od jesieni 2016 roku pracuje w Przemyślu z polskimi i ukraińskimi mieszkańcami. 

Publiczne zszywanie materiału koszuli miało być tylko z pozoru jest niemym aktem, to próba otwartego zadania pytań o ten i inne materiały dowodowe — zdewastowane cmentarze, ataki na tle narodowościowym, mowę nienawiści. Jak tłumaczy A. Dąbrowska wszystkie one wspólnie tworzą okrutną diagnozę współczesnej Polski i stanu polsko-ukraińskiego nie-dialogu, w którym powracające narracje historyczne niweczą wszelkie możliwe próby porozumienia. 

– Nieprzypadkowo został też wybrany czas. 100-lecie niepodległości Polski wydaje się dobrym momentem, aby zapytać o wartości, na jakich budujemy wspólnotę. I wobec sąsiadów z mniejszości i wobec sąsiadów zza nadbużańskiej miedzy. – dodaje A. Dąbrowska.

W kolejnych dniach performance będzie miał miejsce na cmentarzu w Mołodyczu, przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, na cmentarzu w Werchracie przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, oraz pod Urzędem Wojewódzkim w Lublinie.

no images were found