Papierosy o wartości prawie 350 tys. zł schowano wewnątrz… węgla. Nietypowy przemyt w Korczowej

3 października 2017

Kontrabandę o wartości blisko 350 tys. zł ukryto w specjalnie spreparowanych pakietach węgla drzewnego. Towar znajdował się w ukraińskiej ciężarówce.

Kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził przez przejście graniczne w Korczowej towar w postaci węgla drzewnego w 20 opakowaniach typu big-bag. Towar został zgłoszony do procedury tranzytu, a jego odbiorcą miała być firma w woj. lubelskim. Funkcjonariusze Celno-Skarbowi prześwietlili ciężarówkę urządzeniem RTG, a następnie przeprowadzili rewizję jej naczepy.

Podczas kontroli okazało się, że w 20 opakowaniach ważących blisko 15 ton znajdują się spreparowane pakiety węgla drzewnego. Rozładunek i dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne. Spreparowane pakiety zawierały średnio 2-4 paczki papierosów. Funkcjonariusze wykryli w ciężarówce łącznie 25 080 paczek papierosów, których rynkową wartość szacuje się na blisko 350 tysięcy zł.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar i ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą.

Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa