Papierosy, alkohol, benzyna i złom – weekendowe przemyty na podkarpackich granicach

19 grudnia 2017

Po minionym weekendzie do magazynów depozytowych Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego trafiły papierosy, alkohol, złom oraz benzyna.

Podczas nocnej służby – 15 grudnia – funkcjonariusze KAS kontrolując wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne w Budomierzu fiata multipla znaleźli prawie 2 tys. paczek papierosów. Nielegalny towar o wartości prawie 26 tys. złotych ukryty był w przerobionych butlach na gaz. Do wszczętego przeciwko kierowcy postępowania zatrzymano przemycany towar oraz samochód, który posłużył do popełnienia czynu zabronionego.

Następnego dnia, na przejściu granicznym w Medyce, w trakcie szczegółowej rewizji mercedesa na ukraińskich nr rejestracyjnych, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce wykryli niezgłoszone do kontroli  środki pieniężne w wysokości 45 000 EURO. Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych, przewożący je 49-letni ob. Ukrainy,  ukarany został mandatem karnym w wysokości 4 tys. złotych .

W dniu 17 grudnia, przejście graniczne w Medyce przekraczał 49-letni kierowca busa.  Podczas rewizji jego pojazdu, funkcjonariusze Oddziału Celnego wykryli 210 kg złomu. Towar zapakowany był w 7 workach i plastikowej butelce. Kierowca tłumaczył, że za nielegalne przewiezienie złomu przez granicę miał zarobić 1000 hrywien. Złom został zajęty do wszczętego przeciwko sprawcy postępowania. Zgodnie z procedurami, funkcjonariusze KAS  powiadomili także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce przyłapali także na próbie przemytu mężczyznę, który przekraczał granicę samochodem marki audi na polskich numerach rejestracyjnych.  W  tylnych nadkolach i bokach pojazdu, funkcjonariusze  wykryli  łącznie  587 paczek papierosów. Dodatkowo podróżny w trakcie kontroli upoił się alkoholem i nie był w stanie brać udziału w czynnościach. Wezwani na teren przejścia granicznego policjanci zajęli się nim, a wykryty towar wraz z przerobionym pojazdem zajęty został do dalszego postępowania.

Fot. KAS