Olbrzymie wiatraki odprawiane na przejściu w Korczowej

25 maja 2017

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej rozpoczęli odprawę pojazdów przewożących olbrzymie elementy składowe wiatraków, z których na Ukrainie powstanie elektrownia wiatrowa.

W dniu 18 maja w Korczowej funkcjonariusze SG odprawili 16 samochodów ciężarowych transportujących wiatraki. Łącznie ma ich być 66. Na naczepach przewożone są miedzy innymi łopaty wiatraków, których długość sięga 70m. Ze względu na duże rozmiary, towar nie mógłby przejechać przez pasy ruchu wyznaczone w przejściu granicznym. Odprawa mogła się odbyć dopiero po wcześniejszych uzgodnieniach z ukraińskim służbami granicznym oraz ze Służbą Celną. Niestandardowy transport został odprawiony na tzw. platformie autostradowej – końcowym odcinku autostrady A4 połączonej bezpośrednio z ukraińską M10. Funkcjonariusze SG do sprawdzenia transportu używali urządzeń mobilnych m.in. do kontroli radiometrycznej. Po stronie ukraińskiej odprawa wiatraków odbyła się poza przejściem granicznym.

Od września 2015 roku zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego końcowy odcinek autostrady A4 oraz przyległa infrastruktura tzw. platformy autostradowej zostały włączone w zasięg terytorialny drogowego przejścia granicznego w Korczowej.